Wierzba urośnie nawet z kawałka wiktów.

Wierzba urośnie nawet z kawałka odrośli.

Mając na uwadze to, możemy spośród niej skonstruować ponadprzeciętne postaci żywopłotów. Wskutek tego nasz płot zdobędzie niepowtarzalny charakter oraz będzie się promować pośród żywopłotów w okolicy.

Rosnące na posessji i podmokłych bagnach wierzby od antycznych czasów zagościły w polskich ogrodach. Umiłowaliśmy je za krasę oraz spectficzne kociaczki. Nie są żmudne, wymagają zaledwie mrowie wilgoci oraz trochę światła. Zaspokoją się poniekąd każdą ziemią.


Niewiele drzew podoła również równie błyskawicznie pobudzać utracone odrosty i gałęzie. Wierzby nadzwyczaj bezproblemowo rekonstruują również własny system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty względnie nawet ułamany pęd zanurzony w zwilgotniałej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie oraz wręczy początek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na myśl, żeby z wierzb tworzyć plątane przęsła w płocie czy też parkany zaciemnione liśćmi. Zapewne warto mieć tak pionierskie ogrodzenie. Najpoprawniej do zainstalowania takiego parkanu zastosować poniższe warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, i jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają nieco izomorficznych własności:

produkują proste, długie i nader gibkie pędy – ze względu na to można łatwo formować kształt ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po skróceniu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść całkowite przęsło na płot;
wyjątkowo łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do instalacji takiego płotu z wierzby.

Gdy mamy już myśl na formę ogrodzenia, musimy zdobyć przydatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, odkrycie ich w przesłankach zwykłych jest kłopotliwe, albowiem dziko wzrastające krzaki rzadko wypuszczają bardzo długie i prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało poczekać parę lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wyłońmy najprzód punkt w skwerze, ździebko przez nas nawiedzane oraz mało widzialne.Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam rozsady, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako sadzonek zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, które możemy zdobyć spośród dziko narastających roślin. Zanim posadzimy wypada je namoczyć na 24 godziny w wodzie, iżby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w ziemię, tak ażeby górował tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny szybko się grubieją, w związku z tym powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa zezwalamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy z rzadka przewyższają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku do kilkunastu witek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s